faq

Pomyślałem, że zbiorę w jedno miejsce najczęściej zadawane pytania – także zapraszam do lektury 😉

Jaki jest Twój czas pracy w dniu ślubu?

Reportaże ślubne zawsze zaczynam od przygotowań w domu (najpierw Pana Młodego, później Panny Młodej), natomiast pracę kończę już po oczepinach. Zazwyczaj jest to po 1 w nocy.

Jak wygląda praca przy reportażu ślubnym - krok po kroku?

Przyjeżdżając do Was do domów – pracę zaczynam od fotografowania detali – obrączki, spinki, kolczyki, suknia, garnitur etc. Potem zaczynamy Wasze przygotowania, a do pokoju wchodzę w momencie – kiedy czujecie się komfortowo i zaczynam łapać ostatnie dopinanie sukni czy zapinanie koszuli. Po przygotowaniach poświęcam parę minut na solowe portrety – taka mini sesja w dniu ślubu. Przed błogosławieństwem, gdy Pan Młody przyjeżdża do Panny Młodej możemy zorganizować pierwsze spotkanie – tzw. „first look” i zrobić z tego małą sesyjkę. Podczas ceremonii ślubu staram się wyłapać wszelkie emocje, oprócz Waszych portretów – fotografuję również gości, a kościół pokazuje w różnych ujęciach. Na weselu staram się sfotografować wszystkich gości – tych na parkiecie jak i przy stołach. Często będąc blisko „akcji” lub z daleka robiąc portrety, których goście się nie spodziewają – co czyni ich naturalnymi. Podczas całego reportażu staram się pracować dyskretnie i jestem pewien, że nawet nie zauważycie mojej obecności przez większość czasu. Pracę kończę po oczepinach.  Wszystko co chcielibyście mieć na zdjęciach (atrakcje, tort itp.) proszę by odbyło się przed północą.

Nasz ślub odbędzie się w ciemnym kościele, czy to nie problem?

Moje wieloletnie doświadczenie i sprzęt pozwalają na pracę w każdych warunkach oświetleniowych. Nic nie stanie mi na przeszkodzie w zrobieniu dobrych zdjęć :)

Czy podczas mszy w kościele używasz lampy błyskowej?

Nigdy. W kościele zawsze fotografuję używając światła zastanego.

Jakiego sprzętu używasz?

Od lat pracuję na aparatach firmy Nikon. Podczas zlecenia zawsze mam przy sobie dwa aparaty, a każdy z nich zapisuje zdjęcia jednocześnie na dwóch kartach pamięci. System na którym pracuję to topowy pełno-klatkowy aparat Nikon D4s i Nikon D750. Obiektywy, których używam do pracy to: Tamron 15-30mm f2.8 VC + Sigma 24mm f1.4 ART + Sigma 35mm f1.4 ART + Nikkor 58mm f1.4G + + Nikkor 85mm f1.4G + Zenitar Helios 85mm f1.5 + Nikkor 24-70mm f2.8 + Nikkor 70-200 f2.8 VR oraz lampy Quadralite Atlas 600 TTL, Nikon SB-910 i lampy Quadralite Stroboss 60. Posiadam również aparat FujiFilm X100F z obiektywem Fujinon 23mm F2

Czy zdjęcia oddane poddawane są retuszowi?

Zdjęcia wykonuje w formacie RAW. Każde z nich poddawane jest starannemu retuszowi. Para dostaje pakiet zdjęć w kolorze + wybrane ujęcia w czerni i bieli zapisane już w formacie JPEG.

Ile zdjęć otrzymamy ?

Z reportażu wychodzi w granicach 500-600 zdjęć, a z sesji plenerowej około 100.

Jaki jest czas oczekiwania na zdjęcia?

Zazwyczaj ten termin nie przekracza 60 dni oczekiwania.

Czy istnieje możliwość wyjazdu na sesję plenerową poza Białą Podlaskę (moje miejsce zamieszkania) i okolice? Warszawa? Lublin? Za granicę?

Nie ma z tym najmniejszego problemu. Zawsze staram się dostosować do pary młodej.

Jak wygląda sesja plenerowa?

Sesję plenerową zawsze uzgadniam z parą młodą. Miejsca, klimat są dostosowywane przeze mnie według oczekiwań. Oczywiście również jestem otwarty na wszelkie propozycję.

Na jakim obszarze wykonujesz reportaże ślubne?

Na co dzień mieszkam i pracuje w mieście Biała Podlaska. Zazwyczaj obsługuje miasta w województwie lubelskim, mazowieckim i podlaskim. Wyjazd do dalszych województw nie stanowi dla mnie problemu.

Czy możemy zrobić sobie zdjęcia pozowane z rodziną i znajomymi?

Zawsze powtarzam klientom, że podczas reportażu ślubnego jestem tam dla Was, także jeżeli tylko para młoda sobie tego życzy – takie zdjęcia robimy.

Czy posiadasz zaświadczenie z kurii zezwalające na fotografowanie podczas ślubów?

Tak posiadam takie zaświadczenie.

Czy zajmujesz się także filmowaniem?

Nie. Staram się rozwijać z roku na rok i robić jedną rzecz, a dobrze – dlatego skupiam się na tylko fotografii.

Przypadki losowe / jeśli nie będziesz mógł sfotografować naszego wesela?

Jeszcze przez 12 lat nie zdarzył mi się taki przypadek, ale gdyby stało się coś co uniemożliwiłoby mi obecność na waszym weselu to możecie być spokojni. Na pewno zapewnię godne zastępstwo. Znam sporą grupę fotografów uwieczniających śluby z podobną wrażliwością. Nie będzie to nikt z przypadku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tagi: lukasz kuczynski, fotograf biała podlaska, ślubne, www.lukaszkuczynski.pl, fotograf, portret, fotografia ślubna, reportaż ślubny, sesje plenerowe, plener, fotograf, Warszawa, lubelskie, mazowieckie, podlaskie, Siedlce, Łuków, Lublin, Terespol, Międzyrzec Podlaski, Parczew, łosice, Włodawa, Radzyń Podlaski, Janów Podlaski, Białystok